E-Ticaret siteleri için alan adı seçiminin önemi çok büyüktür ve en fazla zorluk yaşanan konulardan biri. Hem yaptığınız iş için uygun olmalı, hem de firmanıza ait olmalı. Firmanıza ait olmalıdan kastım marka tescil konularının göz önünde bulundurulması gerektiği. Bilindik markanın ürünlerini satıyor olsanız bile o markanın ismini içeren bir alan adı kullanmanız yasal değil.

Satın almak istediğiniz alan adları çoktan alınmış kullanılıyor veya satılık durumda. Sizden önce alınmış alan adıları için çok fazla şansınız yok fakat satılık durumunda olan alan adları için hala bir şansınız var. Satılık alan adları için fiyatlar giderek artsada biraz şansınıza kalmış bir durum maalesef.

UYGUN ALAN ADINI BULMAK ÇOK ÖNEMLİ FAKAT NASIL? KULLANIMDA MI, SİZDEN ÖNCE SATIN ALINMIŞ MI?

Uygun alan adını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok kriter var aslında. Satacağınız ürün adının veya vereceğiniz hizmetin alan adı içerisinde geçmesi sizi büyük bir maliyetten kurtaracak çünkü arama motorlarına da etkisi büyük.

Bir haberlerin verildiği siteyi düşünün alan adında  haber geçmesi arama motorlarında üst sıralarda çıkmanız için büyük bir avantaj sağlıyor ve e-ticaret siteleri için de olmazsa olmaz google adwords reklamlarında bütçenizi olumlu yönde etkiliyor.

Hangi alan adı? .com mu, .net mi?

Her zaman öncelik .com uzantılı alan adlarında olmuştur. Satılık .com uzantılı bir alan adı ile .net uzantı bir alan adı arasında ciddi fiyat farkı vardır.

Peki .com.tr alan adları neden çok fazla tercih edilmez. E-ticaret siteleri için evet çok tercih edilen bir alan adı uzantısı değil. Burada yurt dışına satış yapan firmalarında satışlarına da etkisi olmaktadır. Genelde .com, .net uzantılı alan adlarının dolu olmasından dolayı alternatif olarak tercih edilen alan adı uzantısıdır. E-ticaret firmaları dışında daha çok kurumsal firmaların tercih ettiği alan adı uzantısıdır.

Alan adı en fazla kaç kelime olmalı, her kelimeden olsa ilk sırada ben çıkarmıyım?

Tabii ki alan adı arama motorlarında etkili fakat bu şekilde değil  Benim bu konuda görüşüm en fazla iki kelime ile sınırlı olmalıdır. Bir kelime olan alan adlarının bulunma zorluğu gün geçtikte azalıyor. Hem boşta bulunması çok zor, hemde satılık alan adlarının fiyatları uçuk durumda.

Uygun alan adını bulmanız için farklı yöntemler mevcut. Yapılan iş ile uyumlu iki kelimeden oluşan  alan adlarının satın alınma ihtimali daha düşük. Günümüzde asıl yapılan iş veya verilen hizmet + sepeti, dukkani, evi gibi gibi bir çok farklı ikinci bir kelime ile uyumlu uygun bir alan adı olabiliyor.

Yabancı sitelerde farklı alan adı bulma araçlarına rastlamıştım. Bir kaç tanesini burada paylaşacağım. Siz bir kelime veriyorsunuz size alternatiflerini sunuyor. Bu tarz farklı sitelerde mevcut dilerseniz göz atabilirsiniz.

Daha önceden alınan alan adının kime ait olduğunu sorgulamak için farklı siteler mevcut https://goo.gl/s0ijKy bunlardan biri google.com üzerinden daha fazla whois sorgulama sitelerine ulaşabilirsiniz.

Düşecek alan adlarını takip etmek için bir çok domain takip sitesi mevcut. Bunlardan bir tanesi https://goo.gl/QCjLme

Alan adı veya mail adresine kayıtlı alan adlarını bulmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://goo.gl/yDg5lS