E-Ticaret Danışmanı olarak sıfırdan bu sektöre girmek isteyen veya mevcut e-ticaret sitelerini bir adım daha ileriye taşımayı hedefleyen firmalara eticaret danışmanlığı vermekteyim. Danışmanın e-ticaret sektöründe birçok konuda tecrübe ve birikimlerini kullanarak tüm süreçlerde danışmanlık hizmeti alan firmalar hatalı yapılanmayı, olası problemleri olmadan engelleyerek hızlı ve kaliteli bir çalışma yapmış olur. Ayrıca maddi ve zaman kayıplarını önlemek için e-ticaret danışmanları ile çalışmanızda büyük fayda vardır.

Neler yapıyorum?

İhtiyacınıza göre ayrıca sıfırdan ve sürekli tüm süreçler için e-ticaret yöneticiliği hizmeti vermekteyim. Bu çalışma e-ticaret sitenizin yönetimi ile ilgili tüm hizmeti kapsamaktadır.

E-Ticaret Sitenizin Altyapısı

E-Ticaret Danışmanı olarak size tavsiyem öncelikle yola çıkmadan sizi yarı yolda bırakacağını düşündüğünüz bir eticaret yazılımı ile yola çıkmamalısınız. Bir çok hazır eticaret paketi sunan yazılım firmaları mevcut. Sitenizi açmadan önce mutlaka demo hesap talep ederek incelemeli ve sizin için en uygun paketi seçmelisiniz ihtiyacınız olmayan hizmetler için ödeme yapmamanız en sağlıklı seçim olacaktır.

Hazır paket yazılımlar dışında özel olarak kendi eticaret sitenizi ihtiyaçlarınıza göre yazılımını yaptırabilirsiniz. Unutmayın ki bir çok hazır eticaret paketlerinde sonradan istediğiniz geliştirmeleri yaptıramaya bilirsiniz.

Sitenizin alt yapısı sizin her şeyinizdir. Seçeceğiniz hazır paket yazılım veya kendi özel yazılımınız olsa bile ihtiyaçlarınızı mutlaka yazıp karşılaştırmalısınız. Örnek olarak sizin çalıştığınız kargo firmasının entegrasyonu yazılım da yoksa sizin için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gözünüzden kaçan ufak bir detay bile beklemediğiniz maddi, zaman ve müşteri kayıplarına neden olabilir.

Sitenizin mutlaka yeni teknolojiyi takip etmesi, güncellenmesi gerekmektedir. Unutmayın ki yavaş açılan bir sitenin açılmasını kimse beklemez, müşteri kayıpları yaşarsınız. Hem hız hem de güvenlik açısından yeni yazılım teknolojilerinin yazılım firması tarafından takip edilmesi ve uygulanması gerekmektedir.

Ödeme Yöntemlerinin Belirlenmesi

Yeni eticaret sektörüne giriş yapacak bir çok düşük ciro yapan firmanın bankalardan sanal pos alması zordur. Öncelikle tanınmamış firmalara ve güvenlik sebebi ile bankalar sanal pos vermek istemez. Bundan dolayı yeni firmalar PayU gibi ödeme sistemlerini tercih etmektedirler. Hem güvenlik hem de kullanım ve raporlaması daha kolaydır. Günümüzde bir çok ürün satın alacak müşteri artık yaptığı alışverişlerden kazanacağı puanları ve kazandığı puanları harcayabilecek sitelere öncelik vermektedir.

Sanal POS ödeme yöntemi için güvenlik en başta gelir. Fraud işlemlerin sayısı geçen senelere göre giderek hızla artmaktadır. Gelişen teknoloji ile farklı dolandırıcılık yöntemleri geliştirilmekte ve kredi kartı sahipleri mağdur olmaktadır. Sanal POS seçiminde yurt dışı kredi kartı kullanımı, puan kullanımı ve kazanımı gibi konular dikkate alınmalıdır.

Kargo

Diğer önemli bir konu da kargo süreçlerinin doğru planlanması. Seçeceğiniz kargo firması sizin müşteri şikayetlerinizi direkt etkileyecektir. Kargo firmasının seçimi kargolarınızın doğru, hızlı ve güvenli bir şekilde teslim edilmesi için önemlidir. Her müşteri sipariş verdikten sonra en kısa süre de mümkünse aynı gün teslim almak ister. Geç gelen veya yanlış gönderilen ürünler kısa sürede müşteri şikayetine dönüşmektedir. Değerli ürün taşıma işlemleri için kargoya verilmeden önce mutlaka sigorta yaptırılmalıdır.

E-Ticaret Siteleri için SEO

E-Ticaret siteleri artık sadece ürün özelliklerinin, görsellerinin ve fiyatlarının yazdığı bir eticaret sitesi değil aynı zamanda ürünler ile ilgili detaylı bilgilerin verildiği blog sayfalarının olduğu, ürünlerin detaylı incelemelerinin yapıldığı çok daha fazla içerisinde metin bulunan siteler halinde geldi. Siz de mutlaka satış yapabilmeniz için sitenizin ilk sayfa da çıkması için gerekli çalışmaları yapmalı veya yaptırmalısınız. Unutmayın ki dünyanın en güzel sitesini yapıp en uygun fiyatlı ürünleri de koysanız sizden başka kimse bilmediği sürece satış yapamazsınız. Bu konuda E-Ticaret Danışmanı olarak sizlere yardımcı olmak isterim.