Ana Sayfa eticaret Sanal POS

Sanal POS

216
0

Sanal POS E-Ticaret sitenizin en önemli kısmı ve müşterilerinizin sizi tercih etmelerinin sebeplerinden bir tanesi de sitenizde kullandığınız ödeme alma yöntemi. Sitenizde kullanılabilecek bankaların kredi kartları neler, yurt dışı kredi kartlarına açık olacak mı ayrıca belirlemeniz gereken konular. Bankaların Sanal POS hizmetleri dışında, hazır ödeme altyapısı sunan firmalar da mevcut.

SANAL POS OLMASA OLUR MU?

Sanal POS

E-Ticaret sitenizde Havale/EFT ödeme seçeneği dışında olmazsa olmaz kredi/debit kartlar ile müşterilerinizden ödeme alıp taksitli işlem yaptırmanızı sağlayacak ödeme sistemi.

Hazır paket E-Ticaret sitelerinde bir çok bankanın Sanal POS sistemi ve tercihinize göre ödeme sistemlerinin alt yapıları entegre edilmiş ve kullanıma hazır durumda. Bankaların ve hazır ödeme sistemlerinin sunduğu Sanal POS sisteminden yararlanmak istediğinizde bir kaç durum ortaya çıkıyor. Bunların en başında komisyon oranları geliyor. Çünkü sipariş başına alınan komisyon ücretleri de direk ürünlerin fiyatlarını etkiliyor. Buda sizin rekabet gücünüzü etkiliyor.

Sanal POS almayı düşündüğünüz banka veya hazır ödeme sistemlerin de komisyon oranlarını karşılaştırmanız gerekmektedir.

Yıllık Hizmet Ücreti

Yıllık hizmet ücreti veya altı ayda bir gibi periyotlar ile sizden ödeme alınmak istenebilir. Hazır ödeme sistemlerinin bir çoğu artık yıllık ödeme talep etmemektedir fakat göz önünde bulundurmanız gereken bir durumdur.

Farklı firmalarda ilk sene ücretsiz sonrasında şu kadar yıllık ücreti vardır ve iade edilmez gibi sözleşmelerde belirtilmektedir. Sonrasında beklenmedik bir durum olmaması için dikkat edilmelidir.

Transfer Süresi

Müşterilerinizden alınan ödemeler sizin hesaplarınıza ne kadar sürede geçiyor, uygulanan bloke süresi var mı yoksa ertesi gün hesabınıza aktarılıyor mu? Buda sizin komisyon oranlarınızı etkileyebilecek bir durum. Bankta veya firmaların çalışma koşullarına göre bu durumda farklılık göstermektedir.

Sanal POS Entegrasyonu

Az da olsa konunun başında bahsettiğim gibi hazır paket E-Ticaret sitelerinde bir çok bankanın ve hazır ödeme sisteminin entegrasyon işlemleri tamamlanmış durumda. Fakat sizin çalışacağınız firmanın entegrasyonun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özel yazılım kullandığınızda yazılım sisteminize yazılım hizmeti aldığınız çözüm ortağınızın eklemesi gerekecektir.

Güvenlik

Sanal POS kredi kartı kullanımlarında güvenlik çok önemli. Müşteri bilgilerinin sitenizin veri tabanında tutulmaması, ödeme sayfalarında kullanılan 3D Secure seçeneğine önem verilmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili daha önce ki yazımda bahsetmiştim.

Sonuç olarak şahıs firması üzerinden E-Ticaret sitenizde Sanal POS olmasını isterseniz hazır ödeme sistemi kullanmanızı tavsiye ederim. Sizin bankalar ile yapacağını Sanal POS entegrasyonundan çok daha hızlı bir şekilde kredi kartları ile ödeme almanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz